Bebeğim Evde Pişen Yemeklerden Yiyebilir Mi?

Bebeğiniz 8.ayını doldurdu. Artık öğünlere başlama zamanı.
Kullanıcı avatarı
titizanne
Site Admin
Site Admin
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Has thanked: 3 time

Bebeğim Evde Pişen Yemeklerden Yiyebilir Mi?

Pzt May 29, 2017 10:39 am

Yiyebilir sevgili anneler, ancak bazı ufak değişikliklerle…

Biliyorsunuz blw de elde etmek istediğimiz kazanımlardan biri de tenceremizde pişen yemeklerimizden blender kullanmadan, bebeklerimize de sunmak. Bunu yapmak imkansız değil, bebeğinize her öğün ayrı ayrı yemekler pişirmek zorunda değilsiniz. Kendi edindiğim, çevremdeki annelerden takip ettiğim ve bazı beslenme uzmanlarından duyarak öğrendiğim bebeğinizin de yiyebileceği ve sağlıklı yemek pişirme ile ilgili bir kaç madde paylaşmak istiyoruz sizlerle…

1-Her yemeğinizin ana maddesi, olmazsa olmazı soğanımızı yağda pembeleşinceye kadar kavurma işinden vazgeçiyoruz öncelikle… Bunun sebebi şudur; kızgın yağda pişirilen her yiyecek kızartma işlemine dönüşür ve sonuç olarak siz bebeğinize kızartma yedirmiş olursunuz. Kızartma işlemi sırasında yiyeceğin faydalı yapısı bozulduğu gibi bazı kanserojen içerikleri de ortaya çıkmak için müsait bir ortam bulmuş olurlar. Ayrıca içeriklerindeki şeker oranı da kızarırken artarak, karaciğer düşmanı haline gelirler. Soğan dışında biberi de aynı şekilde… Nasıl pişireceğiniz hususuna gelince; tencerimize soğanımızı koyduktan sonra üzerine bir miktar su koyarak 2-3 dk suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Böylece soğanlarımız pişmiş oluyor. Buna suda soteleme işlemi deniliyor. Biber ve kıymalarınızı da bu şekilde sotelemelisiniz.

2-Yemeklerde kullandığımız yağlar ve miktarları çok önemli… Siz yemeklerinizi şöyle bol yağlısından sevebilirsiniz ama bebeğinizin sağlığı için yağ konusunda biraz pinti davranmalısınız. Bunun için yemeklerinizi yaparken kaşık ölçüsü ile yağ kullanmanızı öneririm. Ama bana çok az gelir o yağ derseniz, bebeğinizin payını ayırdıktan sonra üzerine biraz daha yağ ekleyip 1-2 dk daha fokurdatabilirsiniz yemeğinizi… Sadece zeytinyağı ve tereyağı kullanabileceğinizi söylememe gerek yok sanırım.

3-Eğer sebze yemeği pişirecekseniz sebzelerinizin bebeğinize yetecek kadar olanını parmak boyutunda keserek ona kolaylık sağlayabilirsiniz. Mesela taze fasulyeyi ikiye ayırmadan ve uzun tutarak, kabağı küp küp değil de bazılarını uzun uzun keserek, havuçları da öyle…

4-Kıymalı yemeklerinizde kıymaları bilye büyüklüğünde top top yapıp bebeğinizin yemeklerin kıymalarını da rahatça yemesini sağlayabilirsiniz.

Devamı...
Gizli İçerik
Bu forum gizli içeriği görebilmeniz için üyelik gerektiriyor.

belmaisik
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: Bebeğim Evde Pişen Yemeklerden Yiyebilir Mi?

Sal May 30, 2017 7:34 am

Ali'nin biraz daha büyümesi lazım.
Ancak o zaman verebilirim bizim yemeklerden

ZaferKaya
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Çrş May 31, 2017 11:37 am

Yemekleri yaparken yağ, tuz ve salça kullanmadan yapıyorum.
Kızım için bir kısmını ayırdıktan sonra kalan kısmı tatlandırıyorum.
Kızım için özel yemek yapmama gerek kalmıyor.
Büyük kolaylık

trouzendy
Yeni Üye
Yeni Üye

Sal Eyl 19, 2017 7:51 pm

kızım 11 ayını gecti. Ben hala ona ayrı yemek yapıyorum.

“BLW Tadım Günleri Sonrası (8-12 Ay)” sayfasına dön