Bebeğimin Boğazına Yemek Kaçar Mı?

Bebeğinizde oluşan gıda alerjisi hakkında çözüm ve öneriler
Acil durumda ne yapmalıyız?
Cevapla
Kullanıcı avatarı
titizanne
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 1030
Kayıt: Cum May 26, 2017 8:14 am
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Konum: İstanbul
Has thanked: 3 time

Bebeğimin Boğazına Yemek Kaçar Mı?

Mesaj: # 204Mesaj titizanne
Pzt May 29, 2017 11:12 am

Kaşıkla beslenen bebeklere oranla blw yöntemi uygulanan bebeklerde yiyeceğin boğaza kaçma oranı daha azdır. Bebek dik oturuyorsa, önüne uygun yiyecek verilmişse boğaza kaçma oranı çok düşük bir ihtimaldir. Yiyecekleri ağzına aldığında öğürüyor olması boğazına kaçtığı anlamına gelmez. Öğürme, ağzına aldığı yiyecek yutamayacağı kadar büyük olduğunda, yiyeceği dışarı atmak için başvurulan bir yöntemdir.

Öğürme refleksi 6 aylık bebeklerde dilin daha ön kısmındadır. Bu nedenle bebeklerde yetişkinlere göre öğürme refleksi daha çabuk tetiklenir. Öğürme refleksi bebeğin güvenli bir şekilde yemek yemeyi öğrenmesinde bir aşamadır. Büyüdükçe bu refleks boğazın arka kısmına doğru gidecektir ve bu süreçte bebekte deneyim kazanmış olacaktır.

Bebeğin boğaz yolunu yarı tıkayan bir yiyecek olduğunda, öksürmeye başlayarak yiyeceği dışarı atmaya çalışır. Öksürme sonucunda yiyecek çıkmazsa bu süreci kusma da takip edebilir. Ancak yiyecek hava yolunu tamamen kapatmışsa o zaman öğürme, öksürme ya da kusma gibi kurtulma yöntemlerinin hiçbiri işlevsel olamayacağından bu süreçte ilk yardım tekniklerinin uygulanması gerekir. Bu durumda genellikle bebek geriye yaslanmış ya da yatar vaziyette bir şey yedirilirken karşılaşılır. Bu nedenle bebeğin dik konumda olması çok önemlidir.deniztardu
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 6
Kayıt: Sal May 30, 2017 6:55 am
Cash on hand: Locked
Konum: İstanbul

Re: Bebeğimin Boğazına Yemek Kaçar Mı?

Mesaj: # 253Mesaj deniztardu
Sal May 30, 2017 9:49 am

En çok korktuğum şey :(

Cevapla

“Bebeklerde Alerji ve İlkyardım” sayfasına dön