Çalışan anneler uzun süre emzirebilir mi?

Emzirme sorunları ve önerileri
Cevapla
Kullanıcı avatarı
titizanne
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 1030
Kayıt: Cum May 26, 2017 8:14 am
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Konum: İstanbul
Has thanked: 3 time

Çalışan anneler uzun süre emzirebilir mi?

Mesaj: # 23681Mesaj titizanne
Çrş Eki 25, 2017 2:33 pm

Türkiye’de doğum izninin toplam 16 hafta olması, çalışan anneleri bebeklerini 8 haftalıkken işe dönmeye mecbur bırakmaktadır.

2015'te yapılan Uluslararası Emzirme Araştırması’na göre çalışan annelerin %34’ü bebeklerini 12-24 ay arası anne sütü ile beslemeyi planlıyor ki bu oranın Türkiye ortalaması %31’dir. Burdan da anlaşılacağı gibi çalışan anneler aslında bebeklerine anne sütü vermede oldukça azimliler.

Bebeğinizi çalışırken bile emzirme ve anne sütüyle beslemeye devam etme serüveni aslında siz işe dönmeden önce başlıyor ve çalışırken de devam ediyor.

İşe dönmeden önce anne sütü stoğu yapmaya başlayın
İşe başlamadan önce fazla sütünüzü sağarak anne sütü saklama çalışmalarına başlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi emzirdikten sonra da sık sık sağım yapmanız hem süt üretiminizin artmasını destekleyecek hem de stoklama işine hız katacaktır.

Sağmış olduğunuz sütünüzü, anne sütü saklama için güvenli BPA ve BPS içermeyen poşetler ya da kaplarda stoklamaya özen gösterin. Anne sütü saklama poşeti ya da kabının üstüne anne sütü miktarını ve sağım yaptığınız tarihi de yazmayı unutmayın. Çünkü önce sağdığınız sütü ilk kullanmanız önerilir.

İşe döndükten sonra anne sütüne devam
Toplam 4 aylık olan doğum izni mevzuatı gereği, doğumdan sonra bebeğiniz 2 aylıkken işe dönmek durumundasınız. Bebeğinizi daha sağlıklı besleyebilmeniz için anne sütüne devam etmesi de şart. Bu durumda;


Yasal olarak bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saatlik süt izni hakkınız bulunuyor ve bunu günün istediği saati kullanabilirsiniz.

Yine bu dönemde bebeğinizi emzirdiğiniz sıklıkta göğsünüzü kaliteli bir süt pompası ile sağabilirsiniz. Böyle süt üretiminizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Sağdığınız sütün üzerine isminizi, sağım yaptığınız tarihi ve hacmi not etmeyi unutmayın. Bunun için kullandığınız anne sütü saklama poşetinin etiket alanının kolay yazılabilir olmasına özen gösterin.
Bebeğinizin siz ondan ayrı kaldığınız durumlarda anne sütüyle beslenmesi için kullandığınız biberon da onun emmeye devam edebilmesi için önemlidir. Bebeğinizin anne memesinde uygulamış olduğu içgüdüsel dalgaya benzer peristaltik emme hareketini emzik üstünde uygulayabileği biberonlar kullanın. Böylece işten eve geldiğiniz onu emzirmeye devam edebilirsiniz.
Bebeğinize siz işteyken bakan kişiye siz eve dönmeden birkaç saat önce doyurmamasını belirtin. Eve döndüğünüzde bebeğiniz aç olacak ve onu emzirme fırsatınız olacak. Emzirme sayesinde anne bebek arasında oluşan o eşsiz bağın güçlenmesini sağlayacaksınız.Cevapla

“Emzirme” sayfasına dön