Bebeklerde büyüme atağı nedir?

Bebeklerde büyüme atağı nedir? Atak haftaları hangileridir? Bu haftalarda neler yapılmalıdır?
Cevapla
ipeksener
Üye
Üye
Mesajlar: 21
Kayıt: Cum Haz 02, 2017 10:39 am
Cash on hand: Locked
Konum: Zonguldak
Been thanked: 1 time

Bebeklerde büyüme atağı nedir?

Mesaj: # 23102Mesaj ipeksener
Pzt Eyl 18, 2017 3:07 pm

Oğlumun huyu değişti, ay benim kız bir huysuzlaştı kesin nazar değdi. O kadının gözü kaldı uyuyordu misler gibi şimdi uyumuyor. Yemek de yemiyor, iştah bi var bi yok. Diş mi geliyor yoksa? Yoksa dün çok giydirmiştim çok mu terlettim, atkısız çıkardım çok mu üşüttüm yoksa?…

“Benim çocuğuma neler oluyor?” ile başlayan ve annenin tüm sorgulamalarını yaparak gece yatağa suçlu yatmasını sağlayan durumlar silsilesi bu efendim. Büyüme atağı dedikleri bu başka bir şey değil*

Çocuk iştahsızlaşabiliyor, ya da iştahı coşabiliyor, ağlamalara doymuyor. Bana kalırsa neden ağladığını bile unutuyor olabilir arada öyle bir ağlamak ama inadından dönmemek hali vuku buluyor. Kucak istemeler, anneye babaya koalanın ağaca sarıldığı gibi yapışmalar, yabancı görünce ağlamalar, evet bir de her şeye ağlamalar, anneyi babayı cinnetin eşiğine getirtmeler işte bunlar hep atak.

Hani cep telefonumuzu yoğun kullanınca nasıl ısınıyor, kendi kendini kapatıyor, ya da hata veriyor işte atak zamanı da bebeklerimiz için böyle oluyor. Bebeklerin beyni de aynen bu şekilde yoğun bir gelişim sergileyince bunu ya uykuya rahat dalamama ya da iştah artışı / ağlama nöbetleri şeklinde sergiliyor. Niye oluyor bu atak derseniz bebeğiniz büyüyor. Beyni gelişiyor.

Atak haftalarının bir hesabı var. Bu şekilde bebeğinizin ne zaman düzeninden çıkacağını, hangi günler yaradana sığınmanız gerektiğini önceden biliyorsunuz. Ve kendinizi moral motivasyon olarak buna hazırlıyorsunuz. Bizim bu atak haftası takvimi ilk günden beri takvimde yazdığı gibi işliyor. Ali atak haftası sonunda yeni beceriler elde ediyor. Bu her seferinde bizi şaşırtıyor.

Atak haftaları (wonder weeks) buradaki görselde hafta olarak yazılmasına karşılık ben bir de kolay akılda kalacak şekilde dile getireyim, 1. hafta, 3. hafta, 6. hafta, 3. ay, 4. ay, 6, ay ve 9. ayda atak haftaları bebeğimizde inanılmaz gelişimlere neden oluyor. Bu atak haftalarını hesaplarken bebeğimizin düzeltilmiş ayını hesaba katmamız gerekiyor. Örneğin bebeğinizin beklenen doğum tarihi neydi? Atak haftası takvimi ona göre hesaplanıyor. 10 Mart’ta doğacaktı ama 25 Şubatta mı doğdu, atak haftası tablosunda bakarken 10 Mart’ta doğmuş gibi hesaplamamız lazım.bebekvegelisim
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 9
Kayıt: Pzt Ara 03, 2018 5:48 pm
Cash on hand: Locked

Re: Bebeklerde büyüme atağı nedir?

Mesaj: # 23917Mesaj bebekvegelisim
Pzt Oca 21, 2019 7:04 pm

atak haftaları bebek gelişimi gösteren önemli haftalardır. Bebeklerin büyüme sürecini atak haftalarını takip ederek anlayabiliriz.

hesapuzmani
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Prş Eyl 05, 2019 6:42 am
Cash on hand: Locked
Has thanked: 1 time

Re: Bebeklerde büyüme atağı nedir?

Mesaj: # 23918Mesaj hesapuzmani
Prş Eyl 05, 2019 6:45 am

Annelerin özellikle işine yarayacak kaynak bir bağlantı paylaşmak isterim. Anneler, bebek atak haftası hesaplama yapabilirler.

https://hesapliyor.com/bebek-atak-haftasi-hesaplama

Cevapla

“Atak Dönemleri” sayfasına dön