Hamileliğin 5. Haftası / Ceninin 3. Haftası

Hamilelikte 5.Hafta
Cevapla
asliaygen
Üye
Üye
Mesajlar: 31
Kayıt: Sal May 30, 2017 6:52 am
Cash on hand: Locked
Konum: Adana

Hamileliğin 5. Haftası / Ceninin 3. Haftası

Mesaj: # 23064Mesaj asliaygen
Pzt Eyl 18, 2017 1:53 pm

Gebelikte 5 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?
Bebeğin, rahmine düştüğü anda mikroskobik boyutlarda tek hücreli bir zigotken, 3 hafta sonra yani gebeliğin 5.haftasında 1.25 mm boyuna ulaşır. Evet, hala küçük olduğunu kabul edebiliriz ama hızla büyüyecek.

Bu hafta kalbi şekillenmeye başlıyor. Çünkü kalp ve dolaşım sistemi ilk çalışmaya başlayacak sistemi. Bebeğinin haşhaş tohumu kadar olan kalbi, kalp tüpleri denilen 2 küçük kanaldan oluşmakta. Şimdilik tam çalışmaya başlamaktan uzak olsa da atmaya başladı bile.

5 haftalık hamilelikte bebek görünür mü? sorusunun cevabına gelirsek, 5. haftada gebelik kesesi, ancak vajinal yolla yapılan ultrasonla görülebilir. Fakat bu haftada gebelik kesesi içerisinde bebeği ve kalp atışlarını görmek mümkün olmaz. Bu normaldir. Bu durum bebeğin görünemeyecek kadar küçük olması ile açıklanabilir.

5 Haftalık Gebelikte Bebeğin Görüntüsü
Resim

Hamilelikte 5. Haftada Annede Olan Değişiklikler Neler?
Bu dönemde çevrendeki kimse, sen bebek beklediğini söylemediğin sürece hamile olduğunu fark edemeyecek. Fakat bebeğin, varlığını artık sana haber vermeye başlayacak. Yani şimdiden hazırlıklı ol. Çünkü 5.haftanın da içinde bulunduğu bu ay işler biraz değişecek. Kısa zamanda hamile olduğunu hissetmeye başlayacaksın.

Peki gebelikte 5.hafta annedeki belirtiler nasıldır? İkinci ay çoğu anne adayının bitkinlik ve aşırı yorgunluk hissettiği aydır. Günde yüzlerce kez tuvalete taşınmak, asla peşini bırakmayan mide bulantısı (şanslıysan miden hiç bulanmayabilir), karnında kurtulamadığın bir şişlik hissi gibi belirtiler de yine bu ay yaşayacakların arasındadır.

Yani hamileliğin 2.ayına girdiğin bu 5.haftada vücudunda büyük değişimler olmaya başlar. Bu tür belirtilerin moralini bozmasına izin verme. Bunlar aynı zamanda sağlıklı ve normal bir hamilelik geçirdiğinin de sinyalleri. İşte hamilelikte 5.hafta belirtileri!

Sık sık idrara çıkma: Başlarında yoğun olmakla birlikte, hamileliğin büyük bir bölümünde devam edebilir. Özellikle doğum yaklaştıkça rahim genişleyip idrar torbasına basınç yaptıkça rahatsız edici olmaya başlar.

Göğüslerde değişim: Göğüslerde veya göğüs ucunda ağrı veya acı olması yaygın bir durumdur. Ayrıca meme ucunun renginin koyulaştığını veya meme ucunun etrafındaki bezelerin arttığını görebilirsin.

Halsizlik ve çabuk yorulma: Bu genel belirti bütün hamilelik boyunca devam edebilir. Doğum öncesi vitaminlerini ve doktorunun verdiği ilaçları düzenli aldığından ve yeterince dinlendiğinden emin ol. Eğer halsizlik yaşıyorsan kafein ve şekerden kaçın. Her ikisi de bu problemi tetikler.Gebelikte 5. Haftada Akıntı Neden Olur?
Birçok kadının gebelik boyunca vajinal akıntısı olur. Beyaz akıntı (lökore) sulu, beyaz, hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır. Nedeni hormonların gebelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı baskıdır. Vajinal akıntı hamilelik boyunca artabilir, şiddetlenebilir. Akıntıdaki yüksek asit oranının zararlı bakterileri önlemede rolü olduğu düşünülür. Vajinaya doğrudan duş tutmamak, pamuklu iç çamaşırı kullanmak, rahat ve bol pantolonlar giymek yararlı olabilir.Cevapla

“5.Hafta” sayfasına dön