Hamileliğin 10. Haftası / Ceninin 8. Haftası

Hamilelikte 10.Hafta
Cevapla
Kullanıcı avatarı
titizanne
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 1030
Kayıt: Cum May 26, 2017 8:14 am
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Konum: İstanbul
Has thanked: 3 time

Hamileliğin 10. Haftası / Ceninin 8. Haftası

Mesaj: # 23088Mesaj titizanne
Pzt Eyl 18, 2017 2:44 pm

Hamileliğin 10. Haftasında Bebeğin Gelişimi Nasıldır?
En merak ettiğin soruyla, hamileliğin 10. haftasında anne karnındaki bebek ne durumdadır, sorusuyla başlayalım!

Hamileliğinin 10. haftasında bebeğin küçük bir erik kadardır, yani neredeyse 3.1 ila 4.2 santim arasında ve 5 gramdır diyebiliriz.

Hamileliğin 10 haftası tamamlandığında bebeğinin bütün yaşamsal organları da oluşmaya başlar. Yani artık embriyonik dönemin sonu, fetal dönemin başlangıcıdır.

Bu da bebeğinin gelişimindeki kritik dönemi geride bıraktığın anlamına gelir. Artık rahat bir nefes alabilirsin. Çünkü doğuştan (konjenital) sakatlıkların çoğu 10. haftadan önce ortaya çıkar.

Bu tür sakatlıkların çok azı fetal periyotta yani 10.haftadan sonra ortaya çıkar. Bu yüzden stres, radyasyon, alkol, uyuşturucu ve kimyasal maddeler gibi fetal hücrelere zarar verebilecek türden zararlılardan uzak durmaya devam etmelisin.

Bebeğimde Neler Oluyor?

Onuncu haftanın sonuna kadar fetal organ sistemlerinin gelişimi hazırlanır ve bebeğin artık daha çok bir insan görünümüne kavuşur. Bakalım neler olacak!

El ve ayak parmakları birbirinden ayrılır.
İskelet kemikleri ve kıkırdakları oluşur.
İnanmayacaksın ama küçücük kollarındaki dirsekler şimdiden çalışır durumdadır.
Göz kapakları şekle girer ve gözleri kapalıdır.
Dış kulaklar son şekline kavuşmak üzeredir.
Diş etlerinin altında dişlerin ilk minik tomurcukları belirmeye başlar. İlk dişini çıkarttığı günler de gelecek sabret!
Bu hafta içinde her bir dakikada 250.000 nöron üretilir. Yani beyni artık daha hızlı gelişir.
Böbrekleri daha fazla idrar üretir ve eğer bebeğin erkekse, testisleri de testosteron yani erkeklik hormonu üretir.

10 Haftalık Gebelik Görüntüsü
Resim

Hamileliğin 10. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nasıldır?
Bu haftaya kadar değişimler yavaştı. 10 haftalık hamile karnı henüz ortaya çıkmış değildir, hatta hamile olduğun hala belli olmayabilir. Yani henüz hamile kıyafetleri giymeye ihtiyacın yok. Fakat kendini içinde rahat hissettiğin, seni sıkmayan, gününü zorlaştırmayan kıyafetler giymeye özen göster. Vücutta artan kan hacmiyle birlikte kollarında ve bacaklarında şişkinlik hissetmeye başlayabilirsin. Bol su tüketmeye devam et. Hafif tempoda yürüyüşler yapmaya çalış.

Artık bebeğinin sağlığı için yavaş yavaş kilo almaya başlamalısın. Normal kiloda bir kadın hamilelik boyunca toplam 12.5 ila 17.5 arası kilo almalıdır. Kilo alımın, doktoruna hem senin sağlığın hem de bebeğinin sağlığı ile ilgili bilgi verir.

Gebelik sırasında vücut fazla sıvı tuttuğu için yani ödem yaptığı için gözün dış tabakası (kornea) kalınlaşır. Bu değişim hamileliğin 10.haftasında gözle görülür hale gelir ve bazı durumlarda bebeğin doğumundan 6 hafta sonrasına kadar devam edebilir. Aynı zamanda gözlerin içindeki sıvı basıncı %10 oranında azalır. Bu iki nedenden dolayı görüşün doğum sonrasına kadar hafif bulanık olabilir.

Kısa bir süre sonra karnın belirmeye başlayacak ve doğum yapacağın zamana kadar karnının büyümesi belirginleşerek devam edecek.
Cevapla

“10.Hafta” sayfasına dön