Doğum sonrası karın sarkması

Cevapla
Kullanıcı avatarı
titizanne
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 1030
Kayıt: Cum May 26, 2017 8:14 am
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Konum: İstanbul
Has thanked: 3 time

Doğum sonrası karın sarkması

Mesaj: # 23894Mesaj titizanne
Sal Eki 31, 2017 7:58 am

Resim

Julie Bhosale, Yeni Zelanda’lı bir anne ve beslenme uzmanı. Doğumundan sonra vücudundaki değişimleri fotoğrafladı ve blogunda paylaştı. Başlangıçta amacı, tanıdığı annelere ilham olmaktı ama kısa sürede fotoğraflar beklemediği kadar çok kişiye ulaştı.

Bhosale, yazısını “Benim Doğum Sonrası Gerçek Vücudum” (My Real Postpartum Body) başlığıyla paylaştı. Kişisel düşüncelerini, en doğal haliyle fotoğraflarını ve vücudundaki değişimleri izlerken diğer annelere de destek olacak cümlelerle yayınladı. Özellikle yeni annelerin üzerindeki “hemen eski haline dön!” baskısını azaltmak için de doğum sonrasında aslında kadın vücudunda neler olduğunu açıkça gözler önüne serdi.

Julie Bhosale, projesiyle ilgili şunları söyledi: “İlk doğumumda, vücudumda gerçekleşen değişiklikler beni gerçekten de çok zorlamıştı. Sağlık sektöründe çalışıyorum ve bir uzman olarak üzerimde inanılmaz bir baskı oluşmuştu. Her zaman fit ve sağlıklıydım ve şimdi de doğumdan sonra hemen eski halime dönmeliydim! Ama öyle olmadı. Doğum sonrasında vücudumun eski haline dönmesi sadece biraz zaman aldı.”

“Ayrıca ilk bebeğimi emzirirken de bazı zorluklar yaşadım. Bir kadın, bir anne olarak özgüvenim gerçekten de çok zedelenmişti. Düşündüm ki, bir beslenme uzmanı olarak ben bile bu kadar kötü hissedebiliyorsam, kim bilir diğer anneler nasıl hissediyordur? Böylece ikinci doğumumdan sonra, doğum sonrası yolculuğumu adım adım paylaşmak istedim. Bir tek anneye bile yalnız olmadığını gösterebilirsem ne iyi olur diye düşündüm.”

Yazı birden fazla anneye ulaştı. Sosyal medyada ve haber sitelerinde yayılan yazı, “Doğum Sonrası Gerçek Vücudum” başlığıyla büyük ilgi gördü. “Yorumları ve yazıya gelen mesajları bazen gözyaşları içinde okudum. Hepsini cevaplayabilmek için uykusuz kaldım, bu beni çok duygulandırdı.”

Projeye katılan anneler, #TakeBackPostpartum hashtag'iyle Instagram'da ve diğer mecralarda fotoğraflarını yayınlamaya devam ediyorlar.

Kaynak: Huffington Post
Çeviren: Duygu İslamoğluCevapla

“Lohusalık Dönemi” sayfasına dön